Tai nghe Bluetooth Jabra Elite 85h
- Jabra Elite 85h Engineered for the best wireless calls and music experience with SmartSound.
- SmartSound: Audio that automatically adapts to your surroundings.
- Smart Active Noise Cancellation (ANC) for superior sound.
- Purpose-built speakers for exceptional music clarity.
- Up to 36 hours battery on a single charge (ANC on).
- Advanced 8-microphone technology for a superior call experience.
- One-touch access to Amazon Alexa, Siri®, and Google Assistant.
- Pair with the Jabra Sound+ app for SmartSound features, including customizable settings.
- Color: Black, Gold Beige, Navi, Titanium Black.
Specifications
| Model | Jabra Elite 85h |
| Audio | |
| Active Noise Cancellation (ANC) | Digital Hybrid ANC uses 4 of the device’s 8 microphones |
| Passive Noise Cancellation | Yes |
| Noise reduction on outgoing voice signal | Yes, advanced call technology uses 6 of the device’s 8 microphones |
| Wind Noise protection | Yes |
| Voice Assistant access | Yes, one-touch access |
| Adaptive audio with SmartSound | Yes |
| Speaker size | ø40mm |
| Speaker frequency range | 10Hz to 20kHz |
| Speaker bandwidth Music mode | 10Hz to 20kHz |
| Speaker bandwidth Speak mode | 150Hz to 6800Hz |
| Microphone type | 6 x MEMS, 2 x ECM |
| Microphone frequency range | MEMS (100Hz to 8kHz), ECM feedback (200Hz to 8kHz), MEMS feedforward (13Hz to 8kHz) |
| Supported audio format(s) | SBC, AAC |
| Fit & Comfort | |
| Form factor | Over-ear headphone |
| On-ear detection | Yes, for auto-playing and pausing audio, answering and muting calls |
| Battery | |
| Music and Talk time | Up to 41 hours (with ANC off) / Up to 36 hours (with ANC on) |
| Sleep mode | Yes |
| Standby time | >1 year (auto power off after 8 hours) |
| Charging time, full charge with dedicated USB wall charger (500mA) |
2.5 hours |
| Battery after 15 min charging with USB wall charger (500mA) |
Up to 5 hours |
| Connectivity | |
| Connection (mini jack, USB, etc) | BT, USB-c, 3.5mm jack |
| Supported Bluetooth profiles | HSP v1.2 , HFP v1.7, A2DP v1.3, AVRCP v1.6, PBAP v1.1, SPP v1.2 |
| Bluetooth compliance | Bluetooth 5.0 |
| Operating range | Up to 10m |
| Paired devices/Multi-Connect | Up to 8. Two devices can be connected at one time. |
| Pairing PIN, if applicable | 0000 |
| Auto pause music | Yes |
| General | |
| What’s in the box | Headset, USB-c cable, audio cable, carry case, warranty and warning leaflets |
| Features | SmartSound, Active Noise Cancellation, customizable music settings, purpose-built speakers, up to 36 hrs battery (ANC on), 8-microphone technology, one-touch access to voice assistants and certified rain-resistant durability |
| Packaging dimensions (LxWxH) | 195 x 176 x 79 mm |
| Main unit dimensions (LxWxH) | 195 x 82 x 225 mm |
| Weight (headphones) | 296g |
| Battery included | Yes |
| Operating temperature | -5° C to 45° C |
| Storage temperature | -20° C to 65° C |
| Materials used (outside) | Fabric, leatherette (PU), PC/ABS,PC/ABS with metalic paint, PBT, SUS with PVD(MIN part), PC |
| USB cable length | 30 cm |
| Audio cable length | 120 cm |
| Charging plug | USB-c |
| Certifications | Bluetooth 5.0, CE, FCC, IC, RoHS, REACH |
- Thương hiệu Đan Mạch.
- Sản xuất tại Trung Quốc.
- Bảo hành: 12 tháng.


